Waterm

ZAMOWIENIA@WATERM.PL

DO POBRANIA

KATALOG PRODUKTÓW

 (58) 778 14 57

Kotłownie Gazowe

kotłownia

KOTŁOWNIE GAZOWE

Kotły gazowe to najpopularniejsze i jedne z najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych.
Technologia kondensacji pozwoliła zmaksymalizować ilość energii cieplnej pozyskiwanej ze spalania gazu. 
Jednak, aby kocioł mógł działać poprawnie, cały system, instalacja musi być zbudowana przez profesjonalistów.

Dowiedz się więcej o kondensacyjnych kotłach gazowych i ich montażu.

Wymiany kotłów, modernizacja i budowa kotłowni w nowych budynkach.

 

Kondensacyjne kotły gazowe to urządzenia dopracowane do perfekcji. Technologia kondensacji zapewnia dużo wyższą sprawność niż zwyczajnych kotłów gazowych, wedle dotychczasowej skali ich wydajność to nawet 109%. Oznacza to, że kocioł uzyskuje maksimum energii cieplnej ze spalanego gazu. Równocześnie koszt kotła kondensacyjnego nie jest większy, nic więc dziwnego, że niemal nie stosuje się już starszych rozwiązań.

Kotły kondensacyjne dzieli się na dwu oraz jednofunkcyjne. Kocioł Dwufunkcyjny, wiszący zapewnia podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU) w sposób przepływowy, za pomocą wbudowanego wymiennika ciepła. Zastosowanie kotła dwufunkcyjnego pozwala zmniejszyć koszty inwestycji i ograniczyć do minimum wymagane do jego zabudowy miejsce, dlatego często stosuje się je w mieszkaniach lub niedużych domach. Kocioł jednofunkcyjny jest standardowo przeznaczony do współpracy z instalacją grzewczą budynku (C.O), a w połączeniu z podgrzewaczem pojemnościowym, również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU).

Dobranie odpowiedniej mocy kotła zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od termoizolacji budynku (nowe/stare budownictwo), sposobu wentylacji pomieszczeń (rekuperacja, pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na produkcję ciepła), ilości mieszkańców (przede wszystkim w kontekście zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową).  

Jak wiadomo, do spalania niezbędne jest powietrze. Przy takiej sprawności otwarta komora spalania (pobieranie powietrza z bezpośredniego otoczenia kotła) nie zapewnia dostatecznej ilości powietrza. Dlatego do kotłów kondensacyjnych stosuje się zamkniętą komorę spalania (powietrze zaciągane jest z zewnątrz). Przede wszystkim jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, jednak oznacza to także, że system musi zostać wyposażony w przewód spalinowo-powietrzny lub oddzielnie powietrznego i spalinowego. 

W przypadku modernizacji zazwyczaj do istniejącego komina dołożony zostaje specjalny wkład. Jednak komin nie jest wcale konieczny! Spaliny kotłów kondensacyjnych nie są tak gorące gdyż większość energii cieplnej odzyskiwana jest w postaci kondensatu. Dzięki temu możliwym jest wypuszczanie spalin i pobieranie powietrza do kotła przez ścianę. W przypadku nowych budynków, pozwala to wykluczyć budowę kosztownego szybu kominowego.

Dobór i montaż kotła to jedynie wierzchołek góry lodowej jaką jest budowa sprawnej kotłowni.

Kotły gazowe doskonale sprawdzają się zarówno w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikowym, a nawet instalacją mieszaną, co wymaga jednak zastosowania dodatkowych elementów instalacji, jak mieszacz. Przy instalacji mieszanej, aby skutecznie sterować całym systemem stosuje się także moduły rozszerzające.

Ponadto, szczególnie w przypadku instalacji modernizowanych warto zadbać o bezpieczeństwo pracy kotła. Zaleca się montaż dodatkowych filtrów cząstek stałych na powrocie instalacji. Takie filtry zapobiegają dostawaniu się niepożądanych zanieczyszczeń do wymiennika kotła.

Ostatecznie na komfort użytkowania systemu grzewczego ogromny wpływ ma sterowanie. Sposób w jaki zarządzamy pracą urządzenia i jak rozbudowana jest jego automatyka. Jednym z polecanych przez nas rozwiązań, jest sprawdzona automatyka pogodowa. 

Przekonaj się, jak pracujemy przeglądając dział realizacje.

Skontaktuj się z nami, pomożemy wybrać i zainstalujemy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie.

Instalacja mieszana w kompaktowej kotłowni w Bolszewie

Mając na uwadze komfort, ale także szanując wymagania klienta zaproponowaliśmy co raz bardziej popularne rozwiązanie- instalację mieszaną. Na „kotłownię” zarezerwowaliśmy przestrzeń nie większą niz metr kwadratowy. We wnęce zainstalowaliśmy kocioł z wymiennikiem o pojemności 144l oraz systemem mieszczowo-solarnym firmy Vaillant oraz mieszacz producenta Womix. Do sterowania instalacją wybrano dedykowany przez producenta kotła sterownik MultiMatic.
Read More
Instalacja mieszana w kompaktowej kotłowni w Bolszewie

Modernizacja kotłowni w Redzie

W Redzie, w dużym budynku, dokonaliśmy istnej metamorfozy, a co ważniejsze, zyskaliśmy kolejnego zadowolonego klienta. Szczególnie zadowolonego, że modernizacja została wykonana z pomocą dofinansowania od miasta Reda na wymianę urządzeń węglowych. Jako mieszkańcy „małego trójmiasta” wspieramy inicjatywy mające na celu poprawę powietrza, którym oddychamy. Dlatego z radością pomagamy aplikować i zdobyć dofinansowanie na wymiany starych kotłów na nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne urządzenia. W tym projekcie nie tylko udało się zdobyć dofinansowanie, a naszą pracą spełniliśmy wymagania klienta – efekty inwestycji przyniosły niespodziewane, dodatkowe korzyści.
Read More
Modernizacja kotłowni w Redzie

Modernizacja ogrzewania w zaledwie dwa dni

Dzięki zaledwie dwudniowej modernizacji zamieniliśmy instalację, będącą niewydajną mieszanką kotła gazowego, podgrzewacza wody i tzw. "kopciucha", na nowoczesną kotłownie z kotłem kondensacyjnym, jednofunkcyjnym Vaillant.
Read More
Modernizacja ogrzewania w zaledwie dwa dni

Efekty zaniedbania serwisów kotła kondensacyjnego

Niezaprzeczalnie nowoczesne kotły kondensacyjne to urządzenia niezwykle sprawne i wydajne. Jednak, jak każde urządzenie zaniedbane mogą ulec awarii. W przeważającej większości wypadków problemowi można było zapobiec, a jego pojawienie było konsekwencją zaniedbania.Dbanie o kocioł kondensacyjny, to przede wszystkim przeprowadzanie przeglądów okresowych. Dla użytkowników to kwestia zarówno ekonomiczna, jak i kwestia bezpieczeństwa.
Read More
Efekty zaniedbania serwisów kotła kondensacyjnego
kotłownia gazowa vaillant, po modernizacji.

Artykuły

preloader