Waterm

ZAMOWIENIA@WATERM.PL

DO POBRANIA

KATALOG PRODUKTÓW

 (58) 778 14 57

Ogrzewanie wejścia do instytutu badań nad gospodarką rynkową

Ogrzewanie wejścia do instytutu badań nad gospodarką rynkową

Ogrzewanie wejścia do Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku

Instytut przechodzi gruntowny remont. Jego celem jest nie tylko poprawa wyglądu, ale także bezpieczeństwa budynku.

Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową działa na zasadach non-profit i skupia się na tworzeniu think-tanku obywatelskiego. Wedle idei jego założycieli instytut ma wspierać proces transformacji polskiej gospodarki, państwa i obywateli. Nic więc dziwnego, że inwestycję przeprowadzano z myślą o poprawie dostępności budynku zarówno dla pracowników, jak i odwiedzających oraz jego przystosowanie do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo.

Postawiono na przyszłościowe rozwiązanie, które zapewnia:

  • Elegancje- Zamiast zaśnieżonego, obsypanego brudnym piachem i solą,  zapraszające, suche i czyste wejście przez cały rok.
  • Bezpieczeństwo- Nie ryzykuje się zdrowia gości. System automatycznie reaguje na warunki zapobiegając zamarzaniu i zaleganiu śniegu.
  • Spokój- Nie trzeba pamiętać o odśnieżaniu ani przejmować się pogodą, system pracuje w sposób automatyczny i regulowany.
  • Oszczędność- Termostaty i czujka hybrydowa zapewniają maksymalną wydajność pracy energooszczędnych przewodów. 

Czy w takim miejscu potrzebne jest ogrzewanie powierzchniowe?

Główne wejście do budynku wymaga pokonania zaledwie kilku schodków lub wjechania po niestromym wjeździe. Nawet taka przeszkoda może okazać się niebezpieczna. To dlatego, że zimą śnieg wymaga ciągłego odśnieżania, a pozostająca wilgoć grozi powstawaniem oblodzenia.

W deszczowe dni i kiedy śnieg leży na ulicach, budynek, odwiedzany przez wielu gości musi mierzyć się także z bardziej trywialnym problemem. Mianowicie z nanoszoną na butach wodą i piaskiem. Oczywiście, wycieraczki nie wystarczą do utrzymania czystości, jeżeli tuż przed wejściem do budynku stale będzie mokro i sypana będzie sól oraz piasek.

Aby uniknąć wypadków i nieprzyjemności wejście do Instytutu wyposażono w instalację przewodów grzejnych Raychem

System przeciwoblodzeniowy pozwoli utrzymać weście do budynku dobrze widocznym, czystym i bez śniegu, lodu oraz nadmiaru wilgoci.

Wykorzystano tu prostą technikę układania przewodów grzejnych na aluminiowej taśmie montażowej. Równe rozłożenie taśm, a potem chwycenie nimi przewodu pozwala zabezpieczyć go przed przesunięciem podczas montażu kafli. Ważne jest równomierne rozłożenie przewodów grzejnych. Muszą znaleźć się  w odpowiedniej odległości od siebie, tak by szybko zapewniły optymalną temperaturę powierzchni, ale nie przegrzewały jej.

Montaż  przebiegł sprawnie, nie zajął wiele czasu i jak udowodniły zdjęcia kamerą termowizyjną system działa sprawnie. 

Jakie przewody zastosowano i jak je montować?

Przewody Raychem, które zastosowano w tym projekcie stworzono głównie z myślą o instalacjach odkrytych- dachowych lub rynnowych. Są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż standardowe przewody. jednak ich właściwości grzejne są równie dobre, dlatego doskonale sprawdzają się także w takich realizacjach.

Są to przewody stałooporowe, o określonej, przygotowywanej fabrycznie długości. Wejście do budynku musiało być dokładnie zmierzone, aby odpowiednio gęsto pokryć całą powierzchnię. 

Przy planowaniu takiej instalacji ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie elementy kolidujące z przewodami. Każde zawrócenie, zagięcie itp., sprawia, że ta sama długość przewodu pokryje mniejszą powierzchnię.

Instalacja w Gdańsku wymagała, by przewody omijały miejsce, w którym zaplanowane zostały lampy gruntowe, podświetlające wejście od dołu oraz pokryć dodatkowy kawałek powierzchni tuż obok drzwi pod domofonem.

Różnica w zastosowaniu przewodów stałomocowych, a samoregulujących.

W wielu przypadkach okazuje się, że część terenu nie wymaga podgrzania, gdyż na stałe będzie zajęta przez coś innego lub w ostatniej chwili dowiadujemy się, że ogrzany ma zostać kawałek, który nie został wcześniej zaplanowany.

Tam  gdzie do zabezpieczenia jest duża i równa przestrzeń, np. podjazd, najlepiej sprawdzają się maty, takie jak mata HMO. Jednak w przypadkach takich, jak w Instytucie Badań Nad Gospodarką Rynkową zastosowanie przewodu i taśm montażowych pozwoliło na większą elastyczność montażu.

Jeżeli w instalacji wykorzystywane są przewody zmiennooporowe, tzw. samoregulujące, to wystarczy odpowiednio dociąć lub przedłużyć przewód. W przypadku stałooporowych, nie jest to opcją, może się więc okazać, że przewód trzeba wymienić na krótszy lub położyć dodatkowy.

Przewody samoregulujące, jak sama nazwa wskazuje, regulują swoją pracę, ale w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ekonomii systemu zaleca się zastosowanie dodatkowego termostatu. W przypadku przewodów stałomocowych, takich jak te zastosowane tutaj regulator jest niezbędny.

Zastosowano tutaj standardowy, dla naszych projektów regulator ETO 2. Jego praca opiera się na odczytach z hybrydowego czujnika wilgoci oraz temperatury ETOG.
Dzięki takiemu sterowaniu użytkownicy zyskują dokładną kontrolę nad pracą systemu i możliwość jego pełnej, inteligentnej automatyzacji.
W celu zapewnienia maksymalnej wydajności regulator zazwyczaj nastawia się tak, by system zostawał załączony, dopiero gdy czujnik poinformuje go zarówno o niskiej temperaturze, jak i wysokiej wilgotności, czyli o warunkach, które zagrażają powstaniem oblodzenia.

Zobacz także:

Pompa Ciepła podstawą rozwiązania systemowego w Orlu

Nowy budynek został zaplanowany tak, by spełniać najwyższe standardy komfortu. Korzystając z dostępnych na rynku nowoczesnych rozwiązań postawiono na rozwiązanie systemowe. Ogrzewanie oparte o pompę aroTHERM monoblok VWL 115/2, z instalacją ogrzewania podłogowego, wspiera system rekuperacji. Dodatkowo dla wygody mieszkańców budynek wyposażono w instalację odkurzacza centralnego.
Read More
Pompa Ciepła podstawą rozwiązania systemowego w Orlu

POMPA CIEPŁA Z INSTALACJĄ GRZEJNIKOWĄ W GOŚCICINIE

Modernizacja systemu ogrzewania w budynku z 2003 roku. Kocioł na paliwo stałe został zastąpiony systemem opartym o Pompę Ciepła. Wymiana instalacji grzejnikowej na podłogową wymagałaby gruntownego remontu oraz nakładów finansowych, dlatego dobrano pompę przystosowaną pracy na wysoki parametr.
Read More
POMPA CIEPŁA Z INSTALACJĄ GRZEJNIKOWĄ W GOŚCICINIE

Promienniki podczerwieni w studiu rehabilitacji w Gościcinie

W Gościcinie w punkcie rehabilitacji, spotkaliśmy się z równie ciekawym pomysłem. Panele zawisły nad stołami do masażu. Już na samą myśl o relaksującym masażu, pod ciepłym strumieniem powietrza, podobnym do promieni letniego słońca, robi się lepiej. Białe, dyskretne promienniki pięknie wpasowały się do drewnianego wykończenia pomieszczenia, a ich bezgłośna praca na pewno nie zakłóci żadnej sesji masażu.
Read More
Promienniki podczerwieni w studiu rehabilitacji w Gościcinie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w dużym domu.

Generalnie przyjmuje się, że koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego są wyższe niż systemów centralnych, jak ogrzewanie gazowe. Jednak, na małych przestrzeniach różnica w kosztach okresowych nie rekompensuje różnicy między dużo wyższymi kosztami instalacji i materiałów. Szczególnie jeżeli zastosujemy odpowiednie sterowanie i wykorzystywana będzie tańsza taryfa.  Elektryczne ogrzewanie ma także wiele innych zalet, szczególnie cennych w przypadku małych przestrzeni, jak ta, że nie wymaga kotłowni, więc nie zajmuje cennego miejsca. Zdarza się jednak, że ogrzewanie elektryczne znajduje zastosowanie także w dużych budynkach.
Read More
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w dużym domu.

System przeciwoblodzeniowy rynien ponad kilometr przewodu

Wykonaliśmy instalację przeciwoblodzeniową na kilku wielkich hangarach. Naszym zadaniem było zabezpieczenie systemu rynnowego przed oblodzeniem. Zamontowaliśmy ponad 1600 metrów bieżących przewodów samoregulujących! Zabezpieczyliśmy przed zamarzaniem rynny i rury spustowe przewodami o bazowej mocy ok. 30 W/m (przy temp. 10şC), których moc rośnie wraz ze spadkiem temperatury.
Read More
System przeciwoblodzeniowy rynien ponad kilometr przewodu

Łazienka na miarę standardów branży motoryzacyjnej

Współpracując z firmą Pawo wykonaliśmy całkowity remont łazienek w siedzibie Auto-Mobil w Wejherowie. Przeprowadziliśmy modernizację instalacji wod-kan, wymianę pokrycia ścian i podłóg, montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz montaż urządzeń sanitarnych, od muszli klozetowych, pisuarów i zlewów, po nowoczesną suszarkę kieszeniową producenta Warmtec oraz grzejnik drabinkowy. Zdecydowano się na zastosowanie zarówno grzejnika naściennego, typu drabinkowego, jak i elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Read More
Łazienka na miarę standardów branży motoryzacyjnej

Ogrzewanie wejścia do instytutu badań nad gospodarką rynkową

Aby uniknąć wypadków i nieprzyjemności wejście do Instytutu wyposażono w instalację przewodów grzejnych Raychem System przeciwoblodzeniowy pozwoli utrzymać weście do budynku dobrze widocznym, czystym i bez śniegu, lodu oraz nadmiaru wilgoci. Wykorzystano tu prostą technikę układania przewodów grzejnych na aluminiowej taśmie montażowej.
Read More
Ogrzewanie wejścia do instytutu badań nad gospodarką rynkową

Instalacja przeciwoblodzeniowa podjazdu garażu podziemnego

Inwestor postanowił zastosować system przeciwoblodzeniowy w podjeździe, aby zapobiec ewentualnym problemom. Ogrzewanie podjazdu pozwala zabezpieczyć powierzchnie przed zamarzaniem oraz wilgocią. Dzięki temu zmniejsza zagrożenie poślizgiem, zwiększa żywotność pokrycia powierzchni zapobiegając rozsadzaniu i pękaniu kostki przy zamarzaniu oraz pozwala zachować estetyczny wygląd podjazdu, nie dopuszczając do rozwoju mchów i traw, w miejscach zbierania się wilgoci.
Read More
Instalacja przeciwoblodzeniowa podjazdu garażu podziemnego

Działanie systemu przeciwoblodzeniowego w styczniu

Pierwsze uruchomienie systemu przeciwoblodzeniowego schodów i podjazdu przeprowadzone w śnieżny, styczniowy wieczór. Zobacz, jak pomimo opadów zalegający śnieg znikał z minuty na minutę.
Read More
Działanie systemu przeciwoblodzeniowego w styczniu

Ogrzewanie powierzchniowe jacuzzi w Hotelu Marriott w Sopocie

Pod całą powierzchnią tarasu i na schodkach jacuzzi wykonaliśmy system ogrzewania. Wykorzystaliśmy samoregulujące przewody grzejne o dużej mocy, producenta Raychem. Moc oraz rozłożenie przewodu zostało wcześniej dokładnie obliczone, a przy szacowaniu wzięliśmy pod uwagę czynniki, jak zalewanie powierzchni wodą z jacuzzi, nowe pokrycie powierzchni, czy zwiększoną temperaturę komfortu gości SPA.
Read More
Ogrzewanie powierzchniowe jacuzzi w Hotelu Marriott w Sopocie

PRODUKTY UŻYTE W REALIZACJI

preloader