Waterm

ZAMOWIENIA@WATERM.PL

DO POBRANIA

KATALOG PRODUKTÓW

 (58) 778 14 57

POMPA CIEPŁA Z INSTALACJĄ GRZEJNIKOWĄ W GOŚCICINIE

POMPA CIEPŁA Z INSTALACJĄ GRZEJNIKOWĄ W GOŚCICINIE

Pompa Ciepła z instalacją grzejnikową w Gościcinie.

Pompa Ciepła jako rozwiązanie do modernizacji starego budynku.

Modernizacja systemu ogrzewania w budynku z 2003 roku. Kocioł na paliwo stałe został zastąpiony systemem opartym o Pompę Ciepła. Wymiana instalacji grzejnikowej na podłogową wymagałaby gruntownego remontu oraz nakładów finansowych, dlatego dobrano pompę przystosowaną pracy na wysoki parametr.

Pompy Ciepła aroTHERM Split A++

Zalety Pompy Ciepła aroTHERM Split

 • Jedno z najcichszych urządzeń na rynku
 • Wysoka efektywność zapewnia niskie koszty eksploatacji
 • Gotowe do współpracy z fotowoltaiką
 • Intuicyjna w obsłudze
 • Szybka i prosta instalacja

Pompa Ciepła jako rozwiązanie do modrnizacji starego budynku? Jak najbardziej!

Powietrzne pompy ciepła, w budownictwie prywatnym, zazwyczaj znajdują zastosowanie w nowych domach, gdzie zaplanowano instalację ogrzewania podłogowego. Jest tak, bo większość pomp ciepła, pracuje wydajniej na niskim parametrze. Czyli podgrzewając ciecz w instalacji do temp nie większej jak około 30*C i właśnie przy takiej temperaturze pracuje ogrzewanie podłogowe. 

W przypadku realizacji w Gościcinie, budowa instalacji podłogowej nie wchodziła w grę.

Budynek wybudowany w 2005 roku został wyposażony w tradycyjne grzejniki i kocioł na węgiel. Ponadto budynek znajduje się na obrzeżach miasta, gdzie infrastruktura miejsca nie zapewnia gazu. Wydawałoby się, że jedynym, w miarę rozsądnym wyjściem będzie kupno kotła na paliwo stałe typu palet lub ekogroszek. Na szczęście Inwestor to rozsądny człowiek, a technika grzewcza nie jest mu obca i był otwarty, na Naprawdę nowoczesne rozwiązania.

Stanęliśmy przed wyzwaniem przeprowadzenia modernizacji ogrzewania, które zapewni mieszkańcom zupełnie nowy poziom komfortu oraz oszczędności.
Dla pięcioosobowej rodziny, pary z trójką dzieci, ciągłe zamawianie i składowanie paliwa oraz rozpalanie i zasypywanie kotła było niezwykle uciążliwe. Tym bardziej biorąc pod uwagę nieregularne godziny pracy Inwestora. Dlatego, zarówno inwestycja w byle jaki, tani, obsługiwany manualnie „kopciuch” na paliwo stałe, jak i bardzo drogi kocioł z automatycznym, podatnym na awarie, podajnikiem nie spełniały jego oczekiwań.

Mimo wszystko Inwestor zgłosił się do nas z obawą, że ze względu na starą instalację grzejnikową nie będzie miał innego wyboru. 

Wtedy przedstawiliśmy mu możliwości Pompy Ciepła Vaillant AroTherm w technologii Split, która powstała właśnie z myślą o możliwości pracy na wysoki parametr.

Zazwyczaj montaż pompy ciepła zaleca się w miejscu, w którym hałas wynikający z jej pracy nie będzie dokuczliwy, dla domowników oraz sąsiadów. W większości przypadków nie stanowi to problemu, szczególnie, jeżeli montaż pompy brany jest pod uwagę, jeszcze w trakcie budowy. Jednak dom z realizacji w Gościcinie budowano długo przed rozpowszechnieniem pomp ciepła na rynku. Nie zaplanowano dedykowanego miejsca, gdzie w przyszłości będzie mogła znaleźć się pompa. W efekcie na bocznej ścianie budynku, gdzie nie ma okien, nie było dość miejsca na montaż urządzenia, znajdowałoby się zbyt blisko płotu posesji. W tej kwestii sytuację znów uratował producent Vaillant i pompa ciepła aroTHERM Split VWL 75/5AS. Jest to bowiem jedna z najcichszych pomp na rynku. Jej praca w odległości zaledwie kilku metrów nie jest głośniejsza od pracy komputera. Jednostka wewnętrzna, która znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym w piwnicy,  jest podobnie głośna jak nowoczesna lodówka. Przekonać się o cichej pracy możemy za pomocą SoundBox.

Na podstawie otrzymanych, od inwestora informacji, na temat dotychczasowego zapotrzebowania energetycznego budynku i danych technicznych urządzenia, wyliczyliśmy i opracowaliśmy symulację pracy instalacji. Po zapoznaniu się z tymi prognozami oraz ustaleniu szczegółów budowy systemu, Inwestor przekonał się, że pompa ciepła spełnia wszelkie jego wymogi, a instalacja grzejnikowa wcale nie stoi jej na przeszkodzie.
Dostaliśmy zielone światło.

Jednostkę wewnętrzną UniTower oraz moduły rozszerzające zamontowane zostały w pomieszczeniu gospodarczym, obok starej kotłowni, gdzie znajdował się kocioł na węgiel/drzewo. To pomieszczenie to pralnia i suszarnia, dodatkowa łazienka, wykorzystywana po pracy ogródkowej lub wyjątkowo błotnistym spacerze po cudownej okolicy. W kotłowni z kotłem na paliwo stałe, nawet nowocześniejsze, jak pelet, to pomieszczenie nie mogłoby pełnić takiej roli. Pył i kurz pokryłyby pranie, a wszelkie kałuże wody i wilgoć zmieniałaby się w bagno. Ponadto sporą jego część zająłby kocioł i zasobnik. UniTower, nazywany lodówką ze względu na swój wygląd i stosunkowo niewielkie gabaryty, to urządzenie czyste, nie generujące żadnego zanieczyszczenia . Jego kompaktowa budowa sprawia, że ilość odsłoniętej instalacji jest minimalna, co z kolei zapobiega gromadzeniu się kurzu i nie utrudnia sprzątania.

W kotłowni znajduje się także bufor VPS wspomagający 180 litrowy zasobnik wbudowany w  UniTower. Bufor nie był niezbędny, stanowi jednak zabezpieczenie pompy przed oblodzeniem.

Jak wcześniej wspominaliśmy Inwestor posiada sporą wiedze na temat techniki grzewczej i doskonale zdaje sobie sprawę z zalet rozwiązań systemowych.
Dlatego już planuje inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Dlatego w jego kotłowni znalazł się moduł rozszerzający pozwalający na wspólne sterowanie systemami oraz moduł komunikacji internetowej. Możliwość zdalnego sterowania pompą ciepła, to, ze względu na nieregularne godziny pracy inwestora, ogromna wygoda. Dodatkowo, monitorowanie pracy systemu przez aplikację, to dla amatora techniki grzewczej ciekawy gadżet, niczym aplikacje dla biegaczy.

Podsumowanie modernizacji:

 • Realizacja: Gościcino, gm. Wejherowo
 • Pompa Ciepła: Vaillant aroTHERM Split VWL 75/5AS
 • Moc Grzewcza: 7,3 kW
 • Ciepła Woda Użytkowa: uniTOWER z zasobnikiem 180l
 • Instalacja: Grzejnikowa,
  parametr  55/40şC, obieg: z buforem
 • Sterowanie pogodowe: MultiMatic700
  +Moduł komunikacji internetowej 920

Zobacz także:

Pompa Ciepła podstawą rozwiązania systemowego w Orlu

Nowy budynek został zaplanowany tak, by spełniać najwyższe standardy komfortu. Korzystając z dostępnych na rynku nowoczesnych rozwiązań postawiono na rozwiązanie systemowe. Ogrzewanie oparte o pompę aroTHERM monoblok VWL 115/2, z instalacją ogrzewania podłogowego, wspiera system rekuperacji. Dodatkowo dla wygody mieszkańców budynek wyposażono w instalację odkurzacza centralnego.
Read More
Pompa Ciepła podstawą rozwiązania systemowego w Orlu

POMPA CIEPŁA Z INSTALACJĄ GRZEJNIKOWĄ W GOŚCICINIE

Modernizacja systemu ogrzewania w budynku z 2003 roku. Kocioł na paliwo stałe został zastąpiony systemem opartym o Pompę Ciepła. Wymiana instalacji grzejnikowej na podłogową wymagałaby gruntownego remontu oraz nakładów finansowych, dlatego dobrano pompę przystosowaną pracy na wysoki parametr.
Read More
POMPA CIEPŁA Z INSTALACJĄ GRZEJNIKOWĄ W GOŚCICINIE

Promienniki podczerwieni w studiu rehabilitacji w Gościcinie

W Gościcinie w punkcie rehabilitacji, spotkaliśmy się z równie ciekawym pomysłem. Panele zawisły nad stołami do masażu. Już na samą myśl o relaksującym masażu, pod ciepłym strumieniem powietrza, podobnym do promieni letniego słońca, robi się lepiej. Białe, dyskretne promienniki pięknie wpasowały się do drewnianego wykończenia pomieszczenia, a ich bezgłośna praca na pewno nie zakłóci żadnej sesji masażu.
Read More
Promienniki podczerwieni w studiu rehabilitacji w Gościcinie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w dużym domu.

Generalnie przyjmuje się, że koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego są wyższe niż systemów centralnych, jak ogrzewanie gazowe. Jednak, na małych przestrzeniach różnica w kosztach okresowych nie rekompensuje różnicy między dużo wyższymi kosztami instalacji i materiałów. Szczególnie jeżeli zastosujemy odpowiednie sterowanie i wykorzystywana będzie tańsza taryfa.  Elektryczne ogrzewanie ma także wiele innych zalet, szczególnie cennych w przypadku małych przestrzeni, jak ta, że nie wymaga kotłowni, więc nie zajmuje cennego miejsca. Zdarza się jednak, że ogrzewanie elektryczne znajduje zastosowanie także w dużych budynkach.
Read More
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w dużym domu.

System przeciwoblodzeniowy rynien ponad kilometr przewodu

Wykonaliśmy instalację przeciwoblodzeniową na kilku wielkich hangarach. Naszym zadaniem było zabezpieczenie systemu rynnowego przed oblodzeniem. Zamontowaliśmy ponad 1600 metrów bieżących przewodów samoregulujących! Zabezpieczyliśmy przed zamarzaniem rynny i rury spustowe przewodami o bazowej mocy ok. 30 W/m (przy temp. 10şC), których moc rośnie wraz ze spadkiem temperatury.
Read More
System przeciwoblodzeniowy rynien ponad kilometr przewodu

Łazienka na miarę standardów branży motoryzacyjnej

Współpracując z firmą Pawo wykonaliśmy całkowity remont łazienek w siedzibie Auto-Mobil w Wejherowie. Przeprowadziliśmy modernizację instalacji wod-kan, wymianę pokrycia ścian i podłóg, montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz montaż urządzeń sanitarnych, od muszli klozetowych, pisuarów i zlewów, po nowoczesną suszarkę kieszeniową producenta Warmtec oraz grzejnik drabinkowy. Zdecydowano się na zastosowanie zarówno grzejnika naściennego, typu drabinkowego, jak i elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Read More
Łazienka na miarę standardów branży motoryzacyjnej

Ogrzewanie wejścia do instytutu badań nad gospodarką rynkową

Aby uniknąć wypadków i nieprzyjemności wejście do Instytutu wyposażono w instalację przewodów grzejnych Raychem System przeciwoblodzeniowy pozwoli utrzymać weście do budynku dobrze widocznym, czystym i bez śniegu, lodu oraz nadmiaru wilgoci. Wykorzystano tu prostą technikę układania przewodów grzejnych na aluminiowej taśmie montażowej.
Read More
Ogrzewanie wejścia do instytutu badań nad gospodarką rynkową

Instalacja przeciwoblodzeniowa podjazdu garażu podziemnego

Inwestor postanowił zastosować system przeciwoblodzeniowy w podjeździe, aby zapobiec ewentualnym problemom. Ogrzewanie podjazdu pozwala zabezpieczyć powierzchnie przed zamarzaniem oraz wilgocią. Dzięki temu zmniejsza zagrożenie poślizgiem, zwiększa żywotność pokrycia powierzchni zapobiegając rozsadzaniu i pękaniu kostki przy zamarzaniu oraz pozwala zachować estetyczny wygląd podjazdu, nie dopuszczając do rozwoju mchów i traw, w miejscach zbierania się wilgoci.
Read More
Instalacja przeciwoblodzeniowa podjazdu garażu podziemnego

Działanie systemu przeciwoblodzeniowego w styczniu

Pierwsze uruchomienie systemu przeciwoblodzeniowego schodów i podjazdu przeprowadzone w śnieżny, styczniowy wieczór. Zobacz, jak pomimo opadów zalegający śnieg znikał z minuty na minutę.
Read More
Działanie systemu przeciwoblodzeniowego w styczniu

Ogrzewanie powierzchniowe jacuzzi w Hotelu Marriott w Sopocie

Pod całą powierzchnią tarasu i na schodkach jacuzzi wykonaliśmy system ogrzewania. Wykorzystaliśmy samoregulujące przewody grzejne o dużej mocy, producenta Raychem. Moc oraz rozłożenie przewodu zostało wcześniej dokładnie obliczone, a przy szacowaniu wzięliśmy pod uwagę czynniki, jak zalewanie powierzchni wodą z jacuzzi, nowe pokrycie powierzchni, czy zwiększoną temperaturę komfortu gości SPA.
Read More
Ogrzewanie powierzchniowe jacuzzi w Hotelu Marriott w Sopocie

PRODUKTY UŻYTE W REALIZACJI

preloader