Programy

Program Czyste Powietrze!

„Czyste powietrze” to kompleksowy program, skierowany do osób fizycznych, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program jest nadzorowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program przewidziany jest na realizację w latach 2018 do 2029.

Adresatami programu są osoby fizyczne, które są:

  • właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub
  • wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program obejmuje 2 grupy Beneficjentów:

  • uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania – osoby, których roczny dochód nie przekracza 100.000 zł
  • uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania – osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:

    1400 zł – w gospodarstwie wieloosobowym

    1980 zł – w gospodarstwie jednoosobowym

 

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy tj. Należą do nich m.in:

Dofinansowanie można pozyskać również na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku oraz montaż odnawialnych źródeł energii OZE.

Kwota maksymalnej dotacji to aż 37.000 zł

Pobierz katalog ze szczegółami. 

Program Moja woda!

Adresatami programu są: osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z uwzględnieniem domów nowo budowanych z kompletnym systemem orynnowania dachu, z wyłączeniem tych nieruchomości, dla których udzielono już dofinansowania z programu „Moja Woda”.

UWAGA: definicja budynku mieszkalnego jednorodzinnego została określona w treści programu oraz Regulaminu naboru wniosków, które są dostępne do pobrania na dole strony.

Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji, nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji i nie więcej niż 5 000 zł na jedno przedsięwzięcie.

Co obejmuje dofinansowanie?
Dofinansowanie obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, takich jak:

  • Przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego
  • Instalacja rozsączająca
  • Zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny:
    – zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,
    – zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności (w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 szt.)
    – zbiornik retencyjny podziemny zamknięty od 2 m3 pojemności,
  • Elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody
  • Realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, Beneficjent powinien posiadać właściwe decyzje administracyjne, jeżeli przepisy prawa nakładają konieczność uzyskania takich decyzji, a zastosowane urządzenia i materiały muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.

Program Mój prąd!

Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową
(z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

O dotację w programie Mój Prąd możesz ubiegać się jeśli:

Twoja instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej
(m.in. posiadasz licznik dwukierunkowy);
Twoja instalacja fotowoltaiczna jest o mocy 2-10 kW i jest przeznaczona na cele mieszkaniowe;
Wydatki poniosłeś od 23 lipca 2019 r. i instalacja nie została zakończona przed tą datą;
Twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji;

Co zyskasz?
Zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację.

Dotacja jest zwolniona z podatku PIT.

Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem
możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Instalacja paneli fotowoltaicznych zwraca się
średnio po 6-8 latach od zainstalowania.