INSTALACJA MIESZANA W KOMPAKTOWEJ KOTŁOWNI | BOLSZEWO

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe na jednym kotle.

Czasy w których budowano duże, wielopokoleniowe domy dawno minęły. Podobnie jak zawalone węglem kotłownie w piwnicach i żebrowe grzejniki w każdym pokoju.

Dziś dostępnych jest wiele rodzajów ogrzewania i ogrom sposobów na dystrybucję wyprodukowanego ciepła. Nowoczesne budownictwo stawia na niewielkie domy jednorodzinne, a standardem stało się ogrzewanie podłogowe. Ostatecznie niemal każda budowa wiąże się z zadaniem sobie pytania: „Gaz, prąd, czy może coś innego? Ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki? Tak też było z naszym klientem z Bolszewa.

Niemal wszystkie inne niż elektryczne sposoby ogrzewania wymagają zagospodarowania miejsca na kotłownie. W niedużych, często parterowych domach, prawie zawsze bez podpiwniczenia każdy metr kwadratowy powierzchni jest cenny. Inwestorzy nie chcą tracić przestrzeni na kotłownie. Na naszej stronie znajduje się już realizacja „kotłowni’, która mieści się w szafie, jednak tam zastosowano kocioł dwufunkcyjny, który podgrzewa zarówno wodę użytkową, jak i c.o. Niestety, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże, to niezależnie od gabarytów kotła, niezbędny jest zasobnik.

We wszystkich budynkach pomieszczenia mają różną powierzchnię, wysokość i są narażone na inne warunki, jak np. częstotliwość przewietrzania. W większych pomieszczeniach, dziennej części domu najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Natomiast w sypialniach, gdzie ciepło oddawane z podłogi na dużej powierzchni blokowane jest przez łóżko, zazwyczaj stosuje się standardowe grzejniki.

Przykładem na to, jak rozwiązać oba te problemy jest mieszany system ogrzewania, który zbudowaliśmy w jednopiętrowym domu w Bolszewie, koło Wejherowa.

Mając na uwadze komfort, ale także szanując budżet klienta zaproponowaliśmy co raz bardziej popularne rozwiązanie- instalację mieszaną. Na „kotłownię” zarezerwowaliśmy przestrzeń nie większą niż metr kwadratowy. We wnęce zainstalowaliśmy kocioł z wymiennikiem o pojemności 144l oraz systemem mieszczowo-solarnym firmy Vaillant oraz mieszacz producenta Womix. Do sterowania instalacją wybrano dedykowany przez producenta kotła sterownik MultiMatic.

Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe zamontowaliśmy na parterze, natomiast pokoje na piętrze wyposażyliśmy w tradycyjne grzejniki. Mieszacz z modułem pozwala dystrybuować wodę o odpowiedniej temperaturze do odpowiedniej instalacji- wyższej do grzejników i niższej do podłogówki.

Moduł systemu mieszaczowego jest rozszerzeniem regulatora MultiMatic, dzięki któremu zarządzanie systemem zbudowanym na dwóch rodzajach instalacji jest równie proste, co przy instalacji jednobiegowej.

Zastosowane rozwiązanie zapewnia maksymalne wykorzystanie możliwości obu obiegów ogrzewania. Podłogówka działa na niższej temperaturze wody, więc nie wymaga pracy kotła na pełnej mocy. Natomiast, kiedy zachodzi potrzeba grzejniki otrzymują medium o wysokiej temperaturze, dzięki czemu mogą sprawnie i szybko ogrzać niewielkie pomieszczenia.

Możliwość szczegółowego i dokładnego zarządzania system z punktu jednego regulatora, daje użytkownikowi pełnię kontroli i pozwala zachować komfortową temperaturę w domu bez zbędnych wydatków.