Powietrzna Pompa Ciepła oraz instalacja grzejnikowa, niedawno nie do pomyślenia, a jednak!
Pompa Ciepła jako rozwiązanie do modernizacji starego budynku? Jak najbardziej!
Powietrzne pompy ciepła, w budownictwie prywatnym, zazwyczaj znajdują zastosowanie w nowych domach, gdzie zaplanowano instalację ogrzewania podłogowego. Jest tak, bo większość pomp ciepła, pracuje wydajniej na niskim parametrze. Czyli podgrzewając ciecz w instalacji do temp nie większej jak około 30*C i właśnie przy takiej temperaturze pracuje ogrzewanie podłogowe.
W przypadku realizacji w Gościcinie, budowa instalacji podłogowej nie wchodziła w grę.
Budynek wybudowany w 2005 roku został wyposażony w tradycyjne grzejniki i kocioł na węgiel. Ponadto budynek znajduje się na obrzeżach miasta, gdzie infrastruktura miejsca nie zapewnia gazu. Wydawałoby się, że jedynym, w miarę rozsądnym wyjściem będzie kupno kotła na paliwo stałe typu palet lub ekogroszek. Na szczęście Inwestor to rozsądny człowiek, a technika grzewcza nie jest mu obca i był otwarty, na Naprawdę nowoczesne rozwiązania.
Stanęliśmy przed wyzwaniem przeprowadzenia modernizacji ogrzewania, które zapewni mieszkańcom zupełnie nowy poziom komfortu oraz oszczędności. Dla pięcioosobowej rodziny, pary z trójką dzieci, ciągłe zamawianie i składowanie paliwa oraz rozpalanie i zasypywanie kotła było niezwykle uciążliwe. Tym bardziej biorąc pod uwagę nieregularne godziny pracy Inwestora. Dlatego, zarówno inwestycja w byle jaki, tani, obsługiwany manualnie „kopciuch” na paliwo stałe, jak i bardzo drogi kocioł z automatycznym, podatnym na awarie, podajnikiem nie spełniały jego oczekiwań.
Mimo wszystko Inwestor zgłosił się do nas z obawą, że ze względu na starą instalację grzejnikową nie będzie miał innego wyboru.
Wtedy przedstawiliśmy mu możliwości Pompy Ciepła Vaillant AroTherm w technologii Split, która powstała właśnie z myślą o możliwości pracy na wysoki parametr.
Na podstawie otrzymanych, od inwestora informacji, na temat dotychczasowego zapotrzebowania energetycznego budynku i danych technicznych urządzenia, wyliczyliśmy i opracowaliśmy symulację pracy instalacji. Po zapoznaniu się z tymi prognozami oraz ustaleniu szczegółów budowy systemu, Inwestor przekonał się, że pompa ciepła spełnia wszelkie jego wymogi, a instalacja grzejnikowa wcale nie stoi jej na przeszkodzie. Dostaliśmy zielone światło.
Zazwyczaj montaż pompy ciepła zaleca się w miejscu, w którym hałas wynikający z jej pracy nie będzie dokuczliwy, dla domowników oraz sąsiadów. W większości przypadków nie stanowi to problemu, szczególnie, jeżeli montaż pompy brany jest pod uwagę, jeszcze w trakcie budowy. Jednak dom z realizacji w Gościcinie budowano długo przed rozpowszechnieniem pomp ciepła na rynku. Nie zaplanowano dedykowanego miejsca, gdzie w przyszłości będzie mogła znaleźć się pompa. W efekcie na bocznej ścianie budynku, gdzie nie ma okien, nie było dość miejsca na montaż urządzenia, znajdowałoby się zbyt blisko płotu posesji. W tej kwestii sytuację znów uratował producent Vaillant i pompa ciepła aroTHERM Split VWL 75/5AS. Jest to bowiem jedna z najcichszych pomp na rynku. Jej praca w odległości zaledwie kilku metrów nie jest głośniejsza od pracy komputera. Jednostka wewnętrzna, która znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym w piwnicy, jest podobnie głośna jak nowoczesna lodówka. Przekonać się o cichej pracy możemy za pomocą SoundBox.
Jednostkę wewnętrzną UniTower oraz moduły rozszerzające zamontowane zostały w pomieszczeniu gospodarczym, obok starej kotłowni, gdzie znajdował się kocioł na węgiel/drzewo. To pomieszczenie to pralnia i suszarnia, dodatkowa łazienka, wykorzystywana po pracy ogródkowej lub wyjątkowo błotnistym spacerze po cudownej okolicy. W kotłowni z kotłem na paliwo stałe, nawet nowocześniejsze, jak pelet, to pomieszczenie nie mogłoby pełnić takiej roli. Pył i kurz pokryłyby pranie, a wszelkie kałuże wody i wilgoć zmieniałaby się w bagno. Ponadto sporą jego część zająłby kocioł i zasobnik. UniTower, nazywany lodówką ze względu na swój wygląd i stosunkowo niewielkie gabaryty, to urządzenie czyste, nie generujące żadnego zanieczyszczenia . Jego kompaktowa budowa sprawia, że ilość odsłoniętej instalacji jest minimalna, co z kolei zapobiega gromadzeniu się kurzu i nie utrudnia sprzątania.
W kotłowni znajduje się także bufor VPS wspomagający 180 litrowy zasobnik wbudowany w UniTower. Bufor nie był niezbędny, stanowi jednak zabezpieczenie pompy przed oblodzeniem.
Jak wcześniej wspominaliśmy Inwestor posiada sporą wiedze na temat techniki grzewczej i doskonale zdaje sobie sprawę z zalet rozwiązań systemowych. Dlatego już planuje inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Dlatego w jego kotłowni znalazł się moduł rozszerzający pozwalający na wspólne sterowanie systemami oraz moduł komunikacji internetowej. Możliwość zdalnego sterowania pompą ciepła, to, ze względu na nieregularne godziny pracy inwestora, ogromna wygoda. Dodatkowo, monitorowanie pracy systemu przez aplikację, to dla amatora techniki grzewczej ciekawy gadżet, niczym aplikacje dla biegaczy.