ROZWIĄZANIE SYSTEMOWE Z POMPĄ CIEPŁA | ORLE

Pompa Ciepła Vaillant w technologii MonoBlok oraz rozwiązania systemowe w jednorodzinnym domu szkieletowym w miejscowości Orle.

Odpowiedni wybór to podstawa

Budując nowy dom jest wiele rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, ogrom spaw do dopilnowania i  niezwykle ciężkie decyzje do podjęcia. Świadomość, że te wybory będą miały wpływ na komfort życia całej rodziny na wiele lat i koszty z nimi związane, nie ułatwiają zadania.

Dlatego dobrze pracuje się z inwestorami, którzy mają marzenie, konkretną wizję Domu, a nie tylko budynku.

Tak było właśnie w przypadku realizacji w miejscowości Orle. Niewielki, lecz przestrzenny dom pod lasem, na skraju niewielkiego miasteczka. Ma być nowocześnie i komfortowo. Bez miejskiego zgiełku i wiejskich zapachów.

Inwestorzy postawili na Waterm ze względu na kompleksowość usług.

Zbudowaliśmy dla nich instalację wodno-kanalizacyjnąsystem ogrzewania podłogowego i instalację wentylacyjną. Zaoferowaliśmy urządzenie grzewcze i jednostkę rekuperacyjną producenta Vaillant, w konkurencyjnych cenach i zapewniliśmy spięcie regulacji pracy systemów pod jednym regulatorem. Dodatkowo zbudowaliśmy także wygodny, nowoczesny system odkurzacza centralnego CycloVac.

Nie musieliśmy nawet przedstawiać zalet wyboru Pompy Ciepła. Inwestor, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, brał pod uwagę ogrzewanie na gaz. Dzięki głębszemu zbadaniu rynku, przekonał się jednak, że to pompa ciepła stanowi przyszłościowe rozwiązanie dla jego domu. Poszukiwał jedynie firmy, która zaproponuje mu sprawdzone urządzenie i profesjonalny montaż. Chciał być pewny, że oszczędność i wydajność pomp ciepła, o której czytał, stanie się rzeczywistością w jego domu. Tak trafił do biura Waterm.

Wybór urządzenia nie był trudny- padł na powietrzną Pompę aroTHERM monoblok VWL 115/2 producenta Vaillant. To Pompa wydajna, cicha i idealna do pracy na niskim parametrze instalacji podłogowej.

Czasem problem stanowi ustawienie Pompy Ciepła tak, by nie było jej słychać. Odradza się montaż pompy pod oknem sypialni lub salonu. W przypadku realizacji w Orlu Pompa stanęła z boku budynku, przy ścianie pozbawionej okien na parterze. W przypadku pomp Vaillant nie było to nawet konieczne, gdyż są to jedne z najcichszych Pomp Ciepła na rynku. To urządzenie nie zakłóca spokoju mieszkańców zarówno podczas przebywania w budynku, jak i podczas zabawy i odpoczynku w ogrodzie.

Towarzyszyliśmy Inwestorom na każdym etapie budowy, niemal przez cały rok!

Wraz z innymi ekipami stopniowo wypełnialiśmy szkieletowy budynek instalacjami. Jak to zwykle bywa, często z powodów niezależnych zarówno od wykonawców, jak i inwestorów doszło do kilku obsunięć w czasie. Jednak główny cel został osiągnięty – jeszcze tego samego roku, co rozpoczęcie prac budowlanych, rodzina spędziła Święta w nowym domu.

Zastosowanie urządzenia w technologii monoblok zaoszczędziło miejsca w pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki temu znalazło się tam także miejsce na jednostkę rekuperatora i odkurzacza oraz uzdatniacz wody, a po Świętach, kartony z ozdobami świątecznymi i wiele pakunków, które wciąż czekają na swoje miejsce w nowym domu.

Pompa Ciepła działała bez zarzutu całą zimę.

Jeżeli wierzyć opinią, które pojawiają się w Internecie, zima, to słaby punkt pomp ciepła. Zatem jak udało nam się osiągnąć doskonałe wyniki pracy pompy, mimo licznych mrozów?

Instalacja podłogowa w tym domu została zaplanowana z myślą o współpracy z pompą ciepła. Odpowiednie rozłożeniu rur z glikolem, pozwala skutecznie ogrzewać budynek nawet kiedy pompa pracuje na niskim parametrze. Odpowiednio zaplanowana podłogówka, to jednak nie tylko ułożenie rur. Także budowa rozdzielaczy i wyposażenie ich w siłowniki i sterowanie wpływa na pracę całego sytemu ogrzewania. Specyfiką działania pompy ciepła jest to, że czasem, podczas mrozów przełącza się w tryb odladzania. Jej automatyka pozwala wykonać ten program bez odczuwalnego spadku temperatury pomieszczeń lub wody użytkowej,  jednak nieodpowiednia instalacja podłogowa może sprawić, że pompa nie będzie w stanie wykonać odladzania i w efekcie może dojść do zamrożenia, a nawet uszkodzenia urządzenia. Podobnie, gdyby pompa była nieodpowiednio dobrana pod względem mocy lub gdyby  próbowano na niej wymusić wysoki parametr (wysoką, rzędu 50şC temperaturę wody lub glikolu) inwestor mógłby spodziewać się wyższego rachunku za prąd, spowodowanym nadmierną pracą grzałki elektrycznej. Na szczęście, doświadczenie i wiedza, a także szkolenia i wsparcie techniczne producentów, ustrzegły nas przed popełnieniem, kiedykolwiek takiego błędu.

Pompa ciepła Vaillant zimą

A Latem? Pompa stoi bezczynnie?

Oczywiście, że nie. Po pierwsze, nie można zapominać, że Pompa Ciepła, pracuje także na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Jednostka Monoblok, znajdująca się wewnątrz budynku zawiera w sobie 190l zbiornik na wodę, który bez problemu spełnia potrzeby czteroosobowej rodziny. Dzięki inteligentnej automatyce urządzenie optymalizuje swoją pracę by jak najwydajniej podgrzewać wodę użytkową, pracując na wysoki parametr oraz ogrzewać budynek, czyli pracując na niskim parametrze.

To jednak nie wszystko! W upalne dni Pompa Ciepła aroTHERM pozwala na schłodzenie budynku. Działając w odwrócony sposób, do instalacji podłogowej trafia zimny czynnik, schładzając podłogę. Widać to nawet na zdjęciach kamery termowizyjnej. Przy niemal 25şC na zewnątrz, podłoga w budynku (tuż przy przeszklonym wyjściu na balkon!) jest znacząco chłodniejsza. Różnica kilku stopni może wydawać się niewielka, jednak odczuwalną poprawę komfortu życia potwierdzają mieszkańcy budynku.

Rachunki pozytywnie zaskoczyły inwestora.

Inwestor spodziewał się niskich opłat za prąd, jednak po niemal pełnym roku pracy urządzenia, przyznaje, że jest lepiej niż zakładał. Zaskoczenie, zawdzięcza najpewniej systemowi rekuperacji.  Ten, nie tylko zapewnia świeże, czyste powietrze i nie wpuszcza zapachów oraz smogu do budynku – to „zaledwie” kwestia zdrowia i komfortu. Wymiana filtrów anemostatów i rekuperatora, po ponad pół roku od uruchomienia urządzenia,  pokazała wyraźnie, jaki kurz i nieczystości trafiły by do płuc mieszkańców, gdyby nie wentylacja mechaniczna.
Natomiast w kwestii oszczędności, znaczenie miał niezwykle wydajny odzysk ciepła z wyrzucanego powietrza w rekuperatorze RecVAR360 oraz zminimalizowanie strat ciepła przez otwarte okna i drzwi.

Wydajność odzysku ciepła oraz filtracja powietrza, to nadal nie jedyne zalety systemu wentylacji mechanicznej, które wpływają na jakość życia w budynku.

Podobnie, jak w przypadku Pompy Ciepła, ważne jest także, aby system był odpowiednio cichy, wręcz niesłyszalny, inaczej jego użytkowanie byłoby okropnie uciążliwe. Problem ewentualnego hałasu eliminuje odpowiednia budowa instalacji wentylacyjnej. Musi być zbudowana solidnie- być pozbawiona nieszczelności oraz luźnych elementów oraz zaplanowana i wykonana bez ostrych łuków. Tak właśnie wkomponowaliśmy instalację do budynku w Orle, choć nie był on brany pod uwagę w początkowym planie. Dodatkowe wygłuszenie instalacji zapewniają umieszczone tuż przy na rekuperatorze, na instalacji wyciągowej i nawiewnej tłumiki.

Budynek nowoczesny, to budynek wygodny i prosty w utrzymaniu.

W zgodzie z powyższym stwierdzeniem sterowanie, zarówno systemem grzewczym, jak i wentylacją mechaniczną spina jeden regulator, współpracujący z zewnętrzną czujką pogodową, inteligentny sterownik Vaillant MultiMAtic. Mieszkańcy mają wszystko pod kontrolą, a dopasowanie idealnych ustawień jest prostsze niż kiedykolwiek.

Nie byłoby jednak zadość określeniu „nowoczesny”, gdyby nie był także Przyszłościowy!

Stąd, zgodnie z wizją Inwestora oraz  naszymi sugestiami powstał dom, który w przyszłości, może zostać tzw. Budynkiem Zeroenergetycznym. To za sprawą planowanej inwestycji w System Fotowoltaiki. Dlatego budowane przez nas systemy, są w pełni przystosowane do współpracy z instalacją fotowoltaiczną, bo pozwoli to w przyszłości bezproblemowo i bez dodatkowych modyfikacji uzupełnić budynek o panele produkujące, dla budynku własną energię elektryczną.

Co z prostotą utrzymania?

Każdy rodzic wie, że utrzymanie porządku przy dwójce dzieci, to zadanie równie proste co wtoczenie głazu pod mitologiczną górę. Nie oznacza to jednak, że nie warto sobie pomóc. Wentylacja Mechaniczna wyposażona w filtry w dużej mierze zapobiega dostawania się pyłów i kurzu do budynku i ich akumulowaniu się na meblach i wyposażeniu. To już coś! Inwestorzy z Orla poszli jednak o krok dalej, wyposażając budynek w instalację Odkurzacza Centralnego, z jednostką CycloVac Black Edition. Ten wygodny odkurzacz, wyposażony jest w system chowającej się do wewnątrz rury. Pozwala to szybko wyciągnąć końcówkę ssącą z jednego z dogodnie rozmieszczonych punktów, bez konieczności rozwijania kabla, noszenia rury, ani tym bardziej ciężkiego odkurzacza po schodach itp.

 

Zobacz prezentację systemu z tej realizacji