SYSTEMY PRZECIWOBLODZENIOWE | BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE I KOMERCYJNE

Biurowce, firmy produkcyjne, hale, fabryki, centra handlowe itp. wyposażane są w takie systemy, ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających lub celem zapewnienia sprawnego przebiegu procesów produkcyjnych.

Systemy przeciwoblodzeniowe kojarzą się głównie z budownictwem przemysłowym i publicznym. Choć tego nie dostrzegamy, to na co dzień otaczają nas zewnętrzne instalacje grzewcze. Ukrywając się nad i pod nami.

Systemy przeciwoblodzeniowe to standard wszędzie tam, gdzie liczy się wydajność. Zapewniają wygodę, pozwalając zapomnieć o wielu czasochłonnych zadaniach konserwacyjnych i zmniejszają prawdopodobieństwo awarii oraz uszkodzenia budynków, czy instalacji.

Flagowym zastosowaniem przewodów grzejnych jest ochrona dużych budynków o płaskich dachach.

Zaleganie śniegu na większych powierzchniach stanowi poważne niebezpieczeństwo. Obciążenie konstrukcji grozi jej uszkodzeniem, a nawet zawaleniem.  Połaci dachu, często całkowicie płaskiego wymagają ręcznego zrzucania śniegu, co wiąże się z wieloma problemami. Praca na wysokości, w zimnie i na śliskiej powierzchni nie jest tanią usługą, a jej przeprowadzenie, nie dość, że czasochłonne, jest niebezpieczne zarówno dla pracownika, jak i przechodniów.

Prosta instalacja przewodów grzejnych pozwala całkowicie zapobiec tym corocznym problemom. System przeciwoblodzeniowy zapobiega magazynowaniu się śniegu, rozpuszczając go i pozwalając na swobodne spływanie z dachu. Ponadto system, przez cały rok może chronić budynek przed wilgocią, która przedostaje się pod pokrycie dachu i szkodzi konstrukcji budynku.

Do zabezpieczenia dachu doskonale sprawdzą się zarówno maty, jak i przewody grzejne. Ważne jest, aby przewody o wystarczająco dużej mocy, rozmieścić równolegle, w odpowiednich odległościach od siebie. Producenci przewodów oferują wiele akcesoriów umożliwiających wygodny, solidny montaż. Często, aby uniknąć nadmiernych kosztów instalacji nie wykonuje się na całej powierzchni, a jedynie na krawędziach dachu, w załamaniach i przy odpływach. W ten sposób zapobiega się zatkaniu odpływów oraz akumulowaniu się zbyt dużej ilości śniegu. Zaleca się także umieszczenie przewodów w rynnach i rurach spustowych. Zabezpieczenie krawędzi dachu w ten sposób nie tylko pozwala na swobodne spływanie wody z dachu, zapobiega też powstawaniu niebezpiecznych sopli i czap śnieżnych.

Zapewnienie maksymalnej wydajności systemów przeciwoblodzeniowych

Systemy przeciwoblodzeniowe chowają się przed ludzkim wzrokiem także pod pokryciami powierzchni. Instalacje w podjazdach, zjazdach do garaży podziemnych, w schodach i pod chodnikami, to w dużym uproszczeniu ogrzewanie podłogowe na zewnątrz.

Oczywistą różnicą są wykorzystywane przewody, których budowa i moc wystawiane są na trudniejszą próbę niż te wykorzystywane w pomieszczeniach. Inaczej wygląda także sterowanie taką instalacją. Nie służy ona przecież do utrzymania pożądanej temp. powietrza. Zamiast tego reaguje na zmiany pogody, temperatury i wilgoci. Dzięki rozwojowi technologii przewodów grzejnych oraz czujników i regulatorów, systemy przeciwoblodzeniowe są maksymalnie wydajne, działając rzeczywiście tylko wówczas gdy jest to potrzebne.

Udogodnienia systemów

Automatyczna kontrola i dopasowanie pracy instalacji to jedna z głównych wygód systemu. Szczególnie w budownictwie przemysłowym i komercyjnym, gdzie budynki nie mają stałych rezydentów zaletę stanowi brak konieczności wyznaczania lub zatrudniania osoby odpowiedzialnej za dodatkowe, sezonowe obowiązki. Firmy i inwestorzy odpowiadają za bezpieczeństwo klientów, odwiedzających i pracowników, ważnym jest, by im zapewnić bezpieczną drogą tak wczesnym ranem, jak i późnym wieczorem.  System przeciwoblodzeniowy to najskuteczniejszy sposób, by zminimalizować prawdopodobieństwo sezonowych, bardzo niebezpiecznych wypadków, spowodowanych przez poślizgnięcia, stłuczki, spadające sople i śnieg.

Możliwe zagrożenia

Fabryki, hale produkcyjne, rafinerie, a nawet niewielkie przedsiębiorstwa potrzebują utrzymać sprawną pracę i produkcję przez cały rok. Niestety, rurociągi i maszyneria są szczególnie narażone na warunki pogodowe. Zamarznięcie instalacji rurociągowej lub elektrycznej może być przyczyną niezwykle kosztownych napraw i ogromnych strat. Co więcej, w wielu przypadkach nie wystarczy zabezpieczyć rury przed zamarzaniem – wymagana jest odpowiednia, stała temperatura medium wewnątrz rurociągu. Producenci przewodów grzejnych oferują szeroki wachlarz produktów. Od wielozadaniowych, niemal uniwersalnych przewodów (Frostop Black, po lewej), po specjalistyczne, przeznaczone do pracy w określonych warunkach (ELSR B/F po prawej).